1 Günlük Diyette Neler Bulunmalıdır?


1 Günlük Diyette Neler Bulunmalıdır?

Diyet programları, kişilerin yaş, cinsiyet, boy, kilo ve sağlık durumlarına göre değişim göstermektedir. Ancak her diyet programı, içerisinde birden fazla besin değerini ve gıda türünü içermektedir. Besinlerin kalorileri, miktarları ve yemek porsiyonları, diyet için en önemli unsurlardır. Gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin çeşitleri ve miktarları kilo üzerinde oldukça büyük bir etki yaratmaktadır. Biz, bu besinlerin doğal ve sağlıklı olanlarını seçerek bu etkiyi olumlu yönde etkileyebiliriz.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Gün içerisinde tüketilen besinlerin taze ve doğal olması gerekir.
  • Yağlı, işlenmiş ve hazır gıdalar diyetin bozulmasına neden olur.
  • Sıvı tüketimi oldukça önemlidir ancak şekerli içecekler tüketilmemelidir.
  • Aç kalmak oldukça yanlış bir tercihtir.
  • Gün içerisinde ana ve ara öğünler bulunmalıdır.

1 Günlük Diyet Neler İçerir?

Kahvaltı

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Erken saatlerde yapılan kahvaltı, vücudun yağ depolamasını önler ve gereken enerjiyi üretir. Kahvaltı öğününde mutlaka tam tahıllı ekmek, yeşillik, beyaz peynir, salatalık ve domates bulunmalıdır.

1 Günlük Diyette Neler Bulunmalıdır?


Ara Öğünler

Ara öğünler, metabolizmanın devamlı olarak çalışmasını, enerji üretilmesini ve fazla acıkmayı önlemektedir. Ara öğünlerde yemek tüketilmemeli ve bunun yerine bir adet meyve, bir kase yoğurt veya birkaç adet kuru yemiş tüketilmelidir.

Öğle ve Akşam Yemeği İçin Diyet Yemekler

 

Öğle ve akşam yemeklerinde ızgara et veya tavuk, zeytinyağlı sebze yemeği, salata veya yoğurt gibi besleyici ve sağlıklı tercihler yapılmalıdır. Beyaz ekmekten kaçınılmalı ve bunun yerine en fazla bir dilim tam tahıllı ekmek yenmelidir.

 


 

Bir cevap yazın