ARAPAŞI ÇORBASI(denizli)

Tatlısıyla tuzlusu ile soframız

Malzemeler:

 1. BİR BÜTÜN TAVUK
 2. 4 FİNCAN UN
 3. 2 SU BARDAĞI TAVUK SUYU
 4. 1 ADET KURU SOĞAN
 5. 6 SU BARDAĞI SU
 6. 1 ADET HAVUÇ
 7. 3 ADET KURUTULMUŞ KIRMIZI BIBER
 8. 2 YEMEK KAŞIĞI YAĞ
 9. 2 YEMEK KAŞIĞI TEREYAĞ
 10. TUZ
 11. KARABİBER

Yapılışı:

 1. Bir tencereye temizlenip  yıkanmış ve tütsülenmiş tavuk,soğan,havuç közlenip kabuğu soyulmuş kırmızıbiber ve 6 su bardağı su konulur.Tavuk pişinceye kadar kaynatılır.(Pişmezse sıcak su ilave edilir.)Piştikten sonra,malzemeler süzülerek bir kaba alınır.Soğuyunca, tavuk ğöğsü içinden alınır ve didilir.(Geri kalan malzemeler başka yemeklerde kullanılabilir.)
 2. Yağ ve 2 yemek kaşığı un bir tencerede kavrulur.2 su bardağı tavuk suyu azar azar karıştırılıp ilave edilir.Kaynadıktan sonra altı kısılarak çorba kıvamına gelinceye kadar kaynamaya devam edilir.Tuz katılır.Didilen tavuk ğöğsü çorbaya ilave edilir.

3.Tavuktan arta kalan su,başka bir kapta kaynamaya bırakılır.Geri kalan unun üzerine  bir miktar su dökülerek bulamaç haline getirilir.Muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir.

4.Yayvan bir kaba boşaltılıp soğuması beklenir.Yeneceği zaman servis tabağına iki kaşık pişen bulamaçtan alınır,önce hazırlanan çorbadan bir kepçe üzerine dökülür.Kızdırılmış kırmızıbiber yağı üzerine gezdirilir.

 

Bir cevap yazın