Beyin Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler


Beyin Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Hızlı ve stresli yaşam akışında yorulan yalnızca bedenimiz olmamaktadır. Fiziksel, ruhsal ve beyin olarak yaşadığımız yorgunluğun birden fazla nedeni bulunmaktadır. Beyin yorgunluğu da iş, okul ve aile hayatında yaşanan sorunlardan veya çok fazla çalışmaktan kaynaklanabilmektedir. Beynimiz yorgun olduğunda sağlıklı düşünemez, birçok şeyi hatırlayamaz ve hızlı harekete geçemeyiz. Bu gibi durumlarda yapmamız gereken ilk unsur, sağlık bir uykudur. Ancak besinler de en az uyku kadar beynimizi etkilemektedir.

Beyin Yorgunluğu İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

  • Balık Çeşitleri

Sağlıklı bir beyin için tüketilmesi gereken besinlerin başında balık gelmektedir. İçerisinde bulunan omega 3 yağları, beyin fonksiyonlarının sağlıklı olarak çalışmasını sağlamaktadır. Bu nedenle haftada iki veya üç kez tüketilmelidir. Balıklar, mevsimine göre taze olarak tercih edilmelidir.

Beyin Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Kuru Yemişler

Kuru yemiş çeşitleri, içerisinde bulunan doğal yağlar ve besin değerleri ile beyin fonksiyonlarını olumlu olarak etkilemektedir. Omega 3 yağlarına sahip olan kuru yemişler, günlük olarak tüketilmesi gereken besinler arasında bulunur. Fındık, badem ve ceviz içi beyni etkileyen en önemli kuru yemiş çeşitleridir.

Karanfil

 

Karanfil, ferahlatıcı etkisi ile beyni de rahatlatmaktadır. Zihnin açılması için önem taşıyan karanfil, özellikle de yoğun çalışan bireylerin çiğnemesi gereken önemli bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda iştah kontrolünü de sağlamaktadır.

Elma

Elma, kahve ile aynı oranda zihin açıcı etkiye sahip bir meyvedir. Güne bir adet elma ile başlamak hem zihni hem de sindirim sistemini rahatlatmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın