Buzdolabında Tadını Kaybeden Yiyecekler


Buzdolabında Tadını Kaybeden Yiyecekler

Meyve ve sebzeleri daha taze tutmak için buzdolabında bekletiriz. Böylelikle daha uzun süre taze kalmasını sağlayarak çürümeden tüketiriz. Ancak bazı gıdalar, buzdolabında lezzetini ve kokusunu kaybetmektedir. Bu besinleri dolaba koymadan taze olarak tüketmek için az miktarda almalı ve serin bir yerde muhafaza etmeliyiz.

  1. Sert Çekirdeği Olan Meyveler
  • Karpuz
  • Domates

Olgunlaşmış olan domatesleri elbette ki dolapta saklayabilirsiniz. Ancak yeşilimsi olan domatesleri dolap dışarısında serin bir yerde saklayabilirsiniz.

  • Elma

Elma, uzun raf ömrü olan bir meyvedir ve bu nedenle buzdolabında bekletilmesine gerek yoktur. Yapılması gereken tek şey diğer meyveler ile aynı kabın içerisine konmamasıdır.

  • Avokado

Avokado, sürekli olarak olgunlaşmaya devam eden bir meyvedir. Olgunlaştıkça lezzeti de artmaktadır. Bu nedenle buzdolabında bekletilmemelidir.

2.Kırmızı Meyveler

Kırmızı meyvelerin tadının değişmemesi ve lezzetinin korunması için kısa sürede tüketilmesi şarttır. Bu nedenle eve alınan kırmızı meyveleri oda sıcaklığında bekleterek en fazla 2 gün içerisinde tüketmeye özen gösterin.

  • Muz

Olgunlaşmayan muzları dolapta bekletmek içerisindeki tüm enzimlerin yok olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yeşil muzlar oda sıcaklığında bekletilmelidir.

Bir cevap yazın