Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?


Cilt Lekelerini Nasıl Giderebilirsiniz ?

Kadınlar için problem oluşturan, en fazla olarak yüz bölgesinde görülen fakat vücudun her bölgesinde oluşabilen küçük veya büyük ben, çil gibi koyu lekeler, kozmetik sorunların yanı sıra güzelliği ve şıklığı da etkileyen bir durumdur.

Siyah lekeler, genetik ve kalıtımsal olabildiği gibi, değişik nedenler sonucu da vücudumuzda oluşabilen cilt lekeleridir.

 

Siyah lekelerle yaşamak zorunda değilsiniz. Koyu tondaki cilt lekeleri, doğal temizleme yöntemlerini ve yüz maskelerini düzenli ve programlı bir şekilde uyguladığınızda, orta ve uzun vadede kalıcı etkilerini göreceksiniz ve daha sağlıklı, daha pürüzsüz bir cildiniz olacak. Maskeleri cildinize uygulamadan önce mutlaka cilt bakımınıza ve yüz temizliğinize önem vermelisiniz. Eğer maske yapmadan önce cildinizi temizlemezseniz maskenin pek etkisini göremezsiniz. Şimdi sizlere siyah lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacak harika bir bal maskesi tarifi vereceğim.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?
Tatlısıyla tuzlusu ile soframız


Siyah Lekeler İçin Bal Maskesi Tarifi

Bal içerisinde bulunan cildi besleyici içerikler, cildin nemlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca bal, cildin renk pigmentlerinin orantılı olarak dağılımını düzenler ve ciltte homojen bir renk dağılımı oluşturur. Bal maskesini düzenli olarak kullandığımızda, öncelikle siyah lekelerin etkisi azalacak ve cildimizde var olan siyah noktalar zamanla yok olacaktır.

Bal Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler;

  • 4 çorba kaşığı Çiçek Balı,
  • 1 yemek kaşığı susam yağı,
  • Ameliyat eldiveni.

Hazırlanışı ve uygulanışı

  • Bir kabın içerisinde Bal ile susam yağını iyice karıştıralım.
  • Hazırladığımız maske karışımını eldiven ile uygulamak istediğimiz bölgeye iyice sürelim.
  • Maskeyi uyguladıktan sonra 15 – 20 dakika kadar bekletelim. Daha sonra cildimizi ılık su ile yıkayarak maskeyi temizleyelim. Herhangi bir kimyasal temizleyici kullanmayalım. ( sabun, şampuan vb.)
  • Bal maskesi ile yüzünüzdeki gözenekler açılacak. Gözenekleri kapatmak için bir losyon kremi kullanabilirsiniz.
  • Cildinizin maskeden dolayı fazla tahriş olmamasını sağlamak için bu maskeyi haftada 2 veya 3 kez yapmanız iyi olur.
  • Bu maskeyi uygulamadan önce kullanacağınız malzemelerden ( bal, susam yağı, plastik eldiven) birine karşı alerjinizin olmamasına dikkat ediniz.

 

Dikkat: Siyah lekeler, güneş ışınlarından ve ultraviyole ışınlarından olumsuz olarak etkilenmektedirler. Bu olumsuz etkilenme küçük veya büyük sağlık sorunlarına yol açabilirler. Özellikle ciltteki siyah lekelerin cilt kanseri riskini arttırdığı uzmanlar tarafından bildirilmektedir.
Bu yüzden zararlı güneş ışınlarının cildinize direkt temas etmemesine elinizden geldiği kadar özen göstermelisiniz.

 


 

Bir cevap yazın