Cilt ve Saç Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler


Cilt ve Saç Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Cilt ve saç sağlığı için yapmamız gerekenlerin başında sağlıklı beslenme ve doğru bakım gelmektedir. Günlük beslenmemiz içerisine sağlıklı ve doğal besinleri ekleyerek ilk adımı atabiliriz. Sağlığımız için büyük öneme sahip olan vitamin ve mineral çeşitlerinden eşit miktarda almalı ve eksik olmamasına dikkat etmeliyiz. Sıvı tüketimi ve cilt bakımı ile de sağlığımızı desteklemeliyiz.

Sağlıklı Cilt ve Saçlar İçin Ne Yapılmalıdır?

Vitamin ve Mineraller

Günlük olarak tükettiğimiz besinlerin içerisinde bulunan vitamin değerleri, hem cilt hem de saç sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Demir, kalsiyum ve potasyum, saç sağlığı için büyük önem taşırken, A,E ve C vitaminleri de cilt sağlığına büyük katkı sağlamaktadır.

Yeterli Su Tüketimi

Gün içerisinde ortalama 2 ve 2 buçuk litre su tüketmek, cilt ve saç nem dengesini korumakta ve kurumasını önlemektedir. Bu nedenle yeterli sıvı alımı oldukça önemlidir. Ancak asitli ve şekerli içecekler, su ile aynı değeri karşılamamaktadır.

Cilt ve Saç Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler


Bitkisel Yağlar

 

Tükettiğimiz zeytinyağı, ayçiçek yağı ve soya yağı gibi yağların yanında çeşitli bitkisel yağları da bakım olarak kullanmamız gerekmektedir. Badem yağı, çörek otu yağı, Hindistan cevizi yağı, argan yağı ve lavanta yağı gibi çeşitleri saç ve cilt bakımında kullanarak doğal özlerinden yararlanılabilir.

Doğru Bakım 

Bakım yapmanın birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu bakımlardan doğru olanları uygulamak için doğal yağları ve besinleri tercih etmek gerekir. Ayrıca yanıltıcı ve gerçekliği bulunmayan ürün ve yöntemler uygulamaktan kaçınılmalıdır.

 


 

Bir cevap yazın