Detoks Etkisi Bulunan Besinler Nelerdir?


Detoks Etkisi Bulunan Besinler Nelerdir?

Detoks, vücudun toksin ve ödem gibi sorunlardan arınarak daha sağlıklı olması anlamına gelmektedir. Detoks denilince her ne kadar çeşitli meyve ve sebze içecekleri akla gelse de bazı besinler tek başına da detoks etkisi yaratmaktadır. Bu besinler vücutta bulunan fazla tuz ve toksinlerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Günlük beslenmeniz içerisine bu besinleri ekleyerek vücudunuzda bulunan şişkinlik gibi sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

Detoks Etkili Besin Çeşitleri;

  • Turpgiller

Brokoli, karnabahar, lahana, tere ve turp gibi besinler, karaciğeri toksinlerden arındırmaktadır. Kalori miktarı az olan bu sebzeler, idrar söktürücü etkileri ile de zararlı enfeksiyon oluşumunu engellemektedir.

  • Pancar

Oldukça düşük kaloriye sahip olan pancar, sağlıklı hücre gelişimi için olmazsa olmazdır. Vücuttaki tuz ve ödemin atılmasını sağlarken, hastalıklara karşı da koruma sağlamaktadır.

Detoks Etkisi Bulunan Besinler Nelerdir?
  • Orman Meyveleri

 

Ahududu, çilek, yaban mersini, böğürtlen ve karadut gibi orman meyveler, en önemli antioksidan içeriğine sahiptir. Bu meyveler, sayısız faydalarının yanı sıra detoks etkisine de sahip olarak vücudu arındırmaktadır.

  • Domates

Domates, içerisinde bulunan likopen ile vücudu zararlı toksinlerden kurtarmaktadır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olarak çeşitli hastalıklardan da korumaktadır.

  • Havuç

Havuç, kabuğunda bulunan vitamin ve mineral değerleri ile en yararlı besinler arasında bulunmaktadır. Ödem söktürücü ve ödem atıcı etkisi ile vücudu zararlı toksinlerden arındırmaktadır. Aynı zamanda içerisinde bulunan alkalinler kanı da temizlemektedir.

Bir cevap yazın