Diyetine Tereyağı Eklemek İçin sebepler


Diyetine Tereyağı Eklemek İçin 10 Sebep

Tereyağı, kullanıldığı her yemek ve tatlıda eşsiz bir lezzet oluşturmaktadır. Kokusu ve tadı ile çok sevilen tereyağı, kahvaltı sofralarında da yer alarak bal ve reçellere eşlik etmektedir. Ancak tüm bu güzelliklerine rağmen, diyet yapanların en çok korktuğu besinlerden biridir. Kalorisinin bulunması ve bir yağ çeşidi olması, kişilerin uzak durmasına sebep olmaktadır. Fakat tereyağı, her yaştan bireyin belirli miktarda tüketmesi gereken mucizevi bir yağ çeşididir.

 • Ne Kadar Tüketilmelidir?

Tereyağı, en önemli besin değerlerini içeren yağ çeşitleri arasında bulunarak mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Kahvaltıda bir yemek kaşığı kadar tereyağı tüketmek, günlük ihtiyacın büyük bölümünü karşılamaktadır. Ayrıca yemek, pilav çeşitleri ve tatlılar içerisine de eklenmesi oldukça doğru bir tercihtir.

Diyetine Tereyağı Eklemek İçin 10 Sebep

Tereyağının 10 Önemli Faydası

 1. Güçlü bir antioksidandır. İçerisinde bulunan karoten maddesi, A vitamini veya antioksidan özelliğine dönüşerek vücut sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.
 2. Anti-kanser özelliği taşıyarak vücudun kanser hücresi üretmesini engellemektedir. Prostat ve kolorektal kanseri riskini büyük ölçüde azaltmaktadır.
 3. Bağırsak ve mide sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır.
 4. Damar ve kalp sağlığını korumaktadır. Damar tıkanıklığı riskini azaltmaktadır.
 5. Tiroid bezlerini koruyarak oluşacak sorunları ortadan kaldırmaktadır.
 6. Göz sağlığını doğrudan olumlu yönde etkileyerek maküler dejerasyon ve katarakt gibi göz hastalıklarının oluşumunu engellemektedir.
 7. Eklemlere iyi gelerek kireçlenmeleri önlemektedir.
 8. İçerisinde bulunan vitamin değerleri ile kadın ve erkeklerde cinsel sağlığın korunmasını sağlamaktadır.
 9. İçerisinde bulunan çinko, manganez, bakır ve selenyum mineralleri ile kemikleri güçlendirmektedir.
 10. Vücuda alınan gıdalardaki besin emilimini sağlayarak, vitamin değerlerinin vücutta eşit biçimde dağılmasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın