Et Yemeden Protein İhtiyacını Karşılayan Besinler


Et Yemeden Protein İhtiyacını Karşılayan Besinler

Vücudumuzu oluşturan en küçük yapı taşları olan hücreler ve yaşam faaliyetlerimizi gerçekleştirmemizi sağlayan enzimler, proteinlerden meydana gelmektedir. Bu nedenle vücudun normal bir şekilde işlevini sürdürmesi ve bizim de hayatımıza devam etmemiz için proteinlere ihtiyacımız bulunur. Proteinler, hücre ve enzimlerin sürekli olarak yenilenerek değişmesini sağlar. Bunun yanında vücut, protein depolamaz ve bu nedenle sürekli olarak protein ihtiyacı duyar.

Protein bakımından en zengin olan besinler tavuk ve kırmızı et çeşitleridir. Bu nedenle hem demir, potasyum ve kalsiyum hem de protein ihtiyacı için et tüketimi şarttır. Ancak et tüketmeyen veya belirli aralıklarla tüketen kişilerin protein ihtiyacını farklı besinlerden almaları gerekmektedir.

  • Kuruyemişler

Kuruyemiş çeşitlerinin içerisinde günlük protein ihtiyacını karşılayacak oranlara sahip protein bulunmaktadır. Özellikle fındık, ceviz, badem, kabak çekirdeği ve fıstık, protein bakımından diğerlerine oranla daha güçlüdür. Fındık, badem ve cevizde omega 3 yağları bulunur ve balık tüketmeyen için iyi bir alternatiftir.

Et Yemeden Protein İhtiyacını Karşılayan Besinler


  • Ev Yapımı Yoğurt ve Peynir 
 
Yoğurt, kalsiyum, fosfor ve folik asit bakımından oldukça zengin bir besindir. Ev yapımı yoğurt ve peynirlerin içerisinde protein miktarı fazladır. Bu nedenle her sabah ve akşam yemeklerinde bulunmalıdır. Yoğurt ve peynirler köy merkezlerinden alınmalı veya evde mayalanmalıdır.
 
  • Soya etiSoya eti denilince akla bir et çeşidi gelse de bu besin tamamen bitkilerden üretilmektedir. Doymuş yağ ve kolesterol içeriğine sahip olmayan soya eti, yüksek seviyede protein içerir ve birçok faydası bulunur. Bu besini aktarlardan temin etmek mümkündür.

     
 
 


 

Bir cevap yazın