Hangi Yağ Hangi Yemeklere Yakışır?

 

Hangi Yağ Hangi Yemeklere Yakışır?;

Kimyasal işlem görmeden yapılan yemekler için: Natürel Doğal Zeytinyağı

Taze olarak toplanan zeytin tanelerinin basınç ve sızma yolu yağı çıkartılır. Süzme ve dinlenme gibi işlemlerden geçirilerek, hiçbir kimyasal işleme sokulmaz. Tadını ve kokusunu yoğun biçimde muhafaza edilerek sofralara ulaştırılır. Zeytinyağının en çok yakıştığı yiyecekler, soğuk mezeler, salata ve soslardır.

Basınçla yapılan yemekler için: Rafine Zeytinyağı

Zeytinden çıkartılan ham yağ, yüksek basınç ve sıcaklık ile rafine edilir. Oldukça sağlıklı ve lezzetli olan bu yağ, ocak ve fırında yapılan sebze kızartmalarına yakışmaktadır.

İçerisinde natürel zeytinyağı bulunan kaliteli yağ: Riviera Zeytinyağı

Riviera, sızma ve rafine zeytinyağının karışımı ile elde edilmektedir. Vitamin ve minarelleri sızma zeytinyağına oranla daha azdır. Sıcak ve pişen yemeklerde kullanılabilir.

Hangi Yağ Hangi Yemeklere Yakışır?
Tatlısıyla tuzlusu ile soframız

 

Doymamış yağ oranı oldukça az olan yemekler için: Kanola Yağı

Kanola yağı, pişen yemeklerde kullanıldığında vitamin ve minerallerini kaybetmez, yüksek ısıya oldukça dayanıklıdır. Kokusuz ve tadı oldukça azdır. Diğer yağlara oranla daha ekonomiktir. Yüksek ısı gerektiren kızartmalarda ve fırın yemeklerinde kullanılabilir.

Kızartmanın olmazsa olmaz yağı : Mısır Yağı

Mısır yağı, toplanan mısırların tohumlarının ayıklanması ile elde edilmektedir. Karbonhidrat bakımından oldukça zengin bir yağdır ve diğerlerine göre oldukça ekonomiktir. Tava kızartmaları ile oldukça lezzetli olmaktadır.

Yemeklerin tercih edilen yağı: Ayçiçek Yağı

Taze olarak yetişen ayçiçeklerinden ham olarak alınır ve rafine edilir. Hem kimyasal hem de fiziksek rafinasyon işlemi yapılmaktadır. İçerisinde bol miktarda A, E, K ve D vitamini bulunmaktadır. Soğan ve salçalı yemekler ile büyük uyum sağlamaktadır.

 

 

Bir cevap yazın