Kadın Sağlığı Açısından Önemli Besinler

 

Kadın Sağlığı Açısından Önemli Besinler;

Kadın sağlığını oluşturan unsurlar arasında fiziksel ve biyolojik etkenler yer almaktadır. Cilt sağlığı, saç yapısı, hormonlar ve adet döngüleri, kadın sağlığının temelini oluşturmaktadır.

Kadınların Tüketmesi Gereken Besinler;

1- Domates

Günlük beslenme içerisinde mutlaka sebzeler yer almalıdır. Domates de likopenden açısından zengin olması ile mutlaka tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer almaktadır. Likopen, rahim ve meme kanserine, kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir bileşendir. Domateste bulunan güçlü likopen etkisini daha da arttırmak için pişirmek veya sos haline getirmek yapılabilecek uygulamalar arasındadır.

Kadın Sağlığı Açısından Önemli Besinler
Tatlısıyla tuzlusu ile soframız

 

2- Havuç Suyu

Havuç suyu, vücutta ve organlarda meydana gelen iltihaplanmayı engellemektedir. Havuç ve suyu, vücudumuzda0 kansere yol açacak olan zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Havucun yapısında bulunan karoten, hücrelerin yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirir. Havucu, katı meyve sıkacağı ile sıkarak tüketmek veya salataların içerisine çiğ olarak eklemek oldukça sağlıklıdır.

3- Karnabahar

Karnabaharın içerisinde bulunan ferulik asitler, meme kanserine karşı koruyucudur. Aynı zamanda bakteri ve virüs oluşumlarını da engelleyen karnabahar, vücudu temizleyici görevini üstlenmektedir. Haşlama ve fırında az yağlı olarak pişirilen karnabahar, çeşitli yeşillikler ile birlikte tüketilebilir.

4- Böğürtlen

Böğürtlen, kadınlardaki üriner sistem enfeksiyonları bakımından oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan hippurik asitler sayesinde hastalık bakterilerini önlemektedir. Aynı zamanda flavonoidler ve proantosiyanin içeriği ile güçlü bir antioksidandır.

5- Somon

Omega-3 yağları, vücut, cilt ve saç sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle kadın sağlığına olan etkileri ile tüketilmesi gereken somon, hamilelik döneminde de bebeğin beyin ve sinir gelişimini sağlamaktadır. Emzirme döneminde sütü, menopoz döneminde ise östrojen salınımını arttırmaktadır. Bu nedenle her hafta düzenli olarak bir kez tüketilmelidir.

 

 

Bir cevap yazın