Kalçalar için 5 Egzersiz

yemektarifhane spor-egzersiz

Dünyaca ünlü starların dans şovlarını izlerken biçimli kalçalarına mutlaka dikkat etmişsinizdir. Hangimiz daha diri ve muhteşem kalçalara sahip olmak istemiyoruz ki? Üstelik bunun düzenli egzersiz ile imkansız olmadığını da söylesek? Evet, kadınlar için kalçalar şekillenmesi en zor bölgelerden biri. Yapılan bir araştırmaya göre östrojen hormonu vücuttaki yağların kalça bölgesinde, testosteron ise yağların karın bölgesinde toplanmasına yol açıyormuş. Hal böyle olunca kalçalara biraz da vakit ayırmamız gerekiyor ama zor değil! Şimdi hazırsanız sizi Kadinizbiliriz.com’un önerdiği muhteşem kalça egzersizleri ile tanıştıralım.

Bacaklar açık çömelme

Squat egzersizlerinden biri olan bacaklar açık çömelme bacak ve kalça kaslarının dayanıklılığını arttırıyor. Bacaklarınız omuz genişliğinden daha açık dik bir şekilde durun. Ayak parmaklarınız 45 derecelik açı oluşturacak şekilde ve baş parmaklarınız dışarı dönük olmalı. Sırtınız dik, vücut ağırlığınız topuklarda aşağı doğru yavaşça inin. İç bacaklarınız yere paralel veya yapabildiğiniz kadar paralel olmalı. Topuklarınızdan güç alarak tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar edin.

spor-egzersiz

Kalça kaldırma

Tüm kalça ve etrafındaki kasları çalıştırmayı sağlayan bu egzersize başlamadan önce yere sırt üstü uzanın. Dizleriniz bükülü ve ayak tabanlarınız tam yere basıyor şekilde olsun. Yavaşça kalçanızı yerden kaldırın ve bu şekilde durun. Daha sonra yavaşça yere indirin. 10 kere tekrarlayın. Bu hareketi biraz daha zorlaştırmak isterseniz, kalçanız yukarı pozisyondayken bir bacağınızı 90 derecelik açıyla yukarı doğru kaldırıp tekrar indirdikten sonra bacak değiştirerek 10 kere daha tekrar edebilirsiniz.

Yangın musluğu hareketi

En iyi kalça şekillendirici egzersizlerden biri olan bu dinamik hareket ısınmak için de kullanılabiliyor. Avuç içleriniz ve dizleriniz yerde olacak şekilde dört ayak üstünde durun. Göbek deliğinizi omurganıza doğru çekin. Sağ bacağınızı diziniz kırık bir şekilde yerle 90 derecelik açı oluşturacak şekilde yana doğru açın. Dizinizi kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın. Sadece alt bedeninizin çalıştığından emin olun. Daha sonra bacak değiştirin ve tekrar edin.

Yüzükoyun uzanarak bacak kaldırma

Yüzükoyun şekilde yere uzanın, göbeğiniz ve tüm vücudunuz yerde, başınızı da dinleniyormuş gibi kollarınızın üstüne yaslayın. Sol bacağınızı düz bir şekilde yerden kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın. Yukarıda bir saniye bekleyin sonra yavaşça yere indirin. 10 kere tekrar ettikten sonra bacak değiştirin.

 

Yana yatarak bacak kaldırma

Bu egzersiz kalçaları şekillendirirken karın kaslarını da çalıştırıyor. Ertesi gün karın kaslarınızın nasıl ağrıdığını hissedeceksiniz. Bu egzersizi daha da zorlaştırmak için bacaklarınıza pilates bandı geçirerek de yapabilirsiniz. Sağ tarafınızın üzerine uzanın ve sağ kolunuzla başınızı destekleyin. Sol bacağınızı kaldırabildiğiniz kadar düz bir şekilde yukarı kaldırın. Bacağınızın yere paralel olmasına ve geriye gitmemesine dikkat edin. Daha sonra yavaşça yere indirin. 20 kere tekrarlayıp taraf değiştirin.

Bir cevap yazın