Pırasanın Kilo Verme Üzerindeki Etkileri


Pırasanın Kilo Verme Üzerindeki Etkileri

Posalı ve lif içerikli gıdalar denilince aklımıza gelen pırasa, çeşitli yemekler içerisinde oldukça lezzetli olmaktadır. Sağlığa olan faydalarının yanı sıra kilo verme üzerinde de büyük bir yararı bulunan pırasa, tüketilmesi gereken önemli bir besin kaynağıdır. Bu nedenle de çeşitli diyet listelerinin olmazsa olmazıdır.

Nasıl Tüketilmelidir?

Pırasa, tıpkı diğer yeşil sebzeler gibi çeşitli yemek çeşitlerinde yer almaktadır. Pırasanın diyet olarak tüketilmesi için tavada zeytinyağı ile kavrulması, havuç ve patates ile yemeğinin yapılması yeterlidir. Ancak kilo problemi bulunmayan kişiler, börek çeşitlerinde de sıkça kullanabilir. Ayrıca ödem ve şişkinliği atması için çorbasının yapılması da oldukça doğru bir seçimdir.

  • Oldukça Az Kalori Miktarına Sahiptir

Pırasa, içerisinde bol vitamin ve mineral değerinin yanında oldukça az bir kaloriye sahip olması ile diyet dostudur. Bir porsiyon pırasa içerisinde yaklaşık 50 kalori bulunması, oldukça düşük bir miktardır. Aynı zamanda tok tutma ve kan şekerini düzenleme gibi etkileri de bulunmaktadır.

Pırasanın Kilo Verme Üzerindeki Etkileri
  • Ödem Söktürücü Etkisi Vardır

 

Pırasanın içerisinde bulunan posalı yapısı, vücutta bulunan ödemin atılmasını sağlamaktadır. Vücutta biriken fazla tuz ve şişkinlik pırasa sayesinde atılmaktadır. Bu nedenle özellikle diyet ve detoks dönemlerinde sıkça tüketilmelidir. Çorba veya yemekler içerisinde kullanılmalıdır.

  • Antioksidan İçeriği Bulunmaktadır

Pırasanın yüksek oranda antioksidan içermesi, hastalıklara karşı koruyucu olmasını sağlamaktadır. Kanser hücreleri, grip ve nezle gibi birçok hastalığın oluşumunu engellemektedir.

  • Kötü Kolesterolü Düşürmektedir

Beslenme alışkanlıklarından dolayı zaman içerisinde yükselen kolesterol, doğru ve faydalı besin değerleri ile birlikte düşürebilir. Pırasa, kan şekerini düzenleyici ve kolesterolü düşürücü etkileri ile oldukça faydalıdır. Haftada iki veya üç kez tüketilmesi yeterli olmaktadır.

Bir cevap yazın