Propolis Ve Faydaları Nelerdir?

 

Propolis Ve Faydaları Nelerdir?;

Arıların kovanları ve kendilerini korumak için oluşturdukları organik bir madde olan propolis, insan sağlığı için doğal ve mucizevi bir iksirdir. Arılar, propolisi ağaç ve bitki kabuklarını çiğneyerek elde ederler.

Arılar, ağaçların yapışkan tomurcuklarını kemirerek ve ağız salgıları ile üretirler. Daha sonra arka ayaklarındaki keselere yerleştirirler ve kovanlarına taşırlar. Arı reçinesi olarak da adlandırılan propolisin özelliği, içinde hiç bakteri barındırmıyor olmasıdır.

Doğal Bir Antibiyotiktir;

Propolisin en belirgin özelliklerinden biri, doğal antibiyotik olmasıdır. Yapılan araştırmalar, probolisin içerisinde yüksek oranda antimikrobiyal olduğunu belirtmiştik.

Probolis bağırsakta bulunan kötü ve zararlı hücreleri ortadan kaldırarak, kanser oluşumunu da engellemektedir.

Propolis Ve Faydaları Nelerdir?
Tatlısıyla tuzlusu ile soframız

 

Antioksidan Özelliği Bulunur;

 

Propolisin içerisinde bulunan yoğun miktardaki flavanoidler, güçlü antioksidan özelliğine sahiptir ve bu antioksidanlar serbest radikalleri sönümleme özelliğine sahiptir. Ayrıca C vitamini gibi bileşenlerin yıkılmasına engel olmaktadırlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir;

Probolis, vücut direncini arttırarak hastalık oluşumunu engellemektedir. Bunun dışında vücut sağlığında diş ve diş eti açısından da oldukça önemlidir. Diş eti kanaması gibi hastalıkların oluşumunu da ortadan kaldırmaktadır.

Propolis, saç ve saç kökleri için büyük önem taşımaktadır. Şampuan içerisine eklenen prbolis, günlük saç bakımı ve sağlığı için etkilidir. Sürekli kullanım olduğunda kepeğe karşı etkisi de gözlenmektedir.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur;

Propolis, kan basıncını düşürerek kilo problemleri üzerinde etkili olmaktadır. Aynı zamanda sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır.

 

Sağlığınıza ne kadar önem verirseniz vücudunuz o kadar size önem verir…..

Bir cevap yazın