Roobios Çayı Faydaları Nelerdir?


Rooibos Çayı Faydaları Nelerdir?

Genel olarak kızıl çay olarak da adlandırılan roobios çayı, kanser oluşumundan konik hastalıklara karşı koruyucu etki yaratmaktadır. Sağlık açısından çeşitli faydaları bulunan roobios çayı, tüketilmesi gereken çay çeşitleri arasında yer almaktadır.

  1. Nasıl Tüketilir?

Kaynamış olan bir çaydanlık su içerisine 3 yemek kaşığı rooibos çayı ekleyerek demleyin. Ardından süzerek tüketin. Hazırladığınız yeşil veya siyah çay içerisine 1 yemek kaşığı ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Faydaları Nelerdir?

Kanser Hücrelerini Küçültmektedir

Güçlü bir antioksidan olan roobios çayı, yeşil ve siyah çaya karıştırılarak tüketildiğinde etkisini büyük oranda göstermektedir. Yapılan araştırmalar, çayın kanser hücreleri üzerinde küçültücü ve azaltıcı etkisinin olduğunu kanıtlamıştır.

Roobios Çayı Faydaları Nelerdir?

Alzheimer Riskini Düşürüyor

 

Roobios çayının etkili antioksidan etkisi, alzheimer hastalığı riskini de azaltmaktadır. İçerisinde bulunan nothofagin isimli madde, alzheimer hastalığını büyük oranda azaltmakta ve engellemektedir.

Adet Sancılarını Azaltıyor

Adet döneminde oluşan karın, bel ve bacak ağrısını geçirmek için hap almak doğru bir seçenek olmayabiliyor. Bu nedenle de roobios çayı ilaveli yeşil çay tüketmek, sancı ve ağrıları azaltmak için doğru bir tercih olmaktadır.

Kan Şekerini Düzenliyor

Roobios çayı, tıpkı yeşil çayda olduğu gibi kan şekerini düzenleyici etki yaratmaktadır. Böylelikle şeker hastaları için faydalıdır ve uzun süre tok kalmayı sağlamaktadır.

Diş ve Kemik Sağlığını Koruyor

Kalsiyum, flourid ve manganez içeren roobios çayı, kemik ve diş sağlığı üzerinde olumlu etki yaratmaktadır. İçerisindeki vitamin ve mineral değerleri, diş ve kemikler için gerekli olan değerleri karşılamaktadır.

 

 

Bir cevap yazın