Sağlıklı Bağırsaklar İçin Ne Tüketilmelidir?


Sağlıklı Bağırsaklar İçin Ne Tüketilmelidir?

Sağlıklı bağırsaklar, oluşacak tehlikeli hastalıkları ve kabızlık problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Kilo almanın en büyük nedeni olan yavaş sindirim sistemi de sağlıklı çalışan bağırsaklar ile önlenmektedir. Bu nedenle vücut sağlığı ve kilosunun korunması için bağırsakların düzgün bir biçimde çalışması gerekmektedir.

Sağlıklı ve düzenli olarak çalışan bağırsaklar için tüketilmesi gereken besinler bulunur. Bu besinler probiyotik ve lif açısından oldukça zengindir.

Bağırsak Sağlığını Koruyan Besinler;

Tam Tahıllar

Tam tahıllı ekmek çeşitleri, kilo problemlerinin ortadan kalkması için beslenme içerisinde yer almalıdır. Tahılların içerisinde bulunan lif oranı metabolizmanın düzenlenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle beyaz ekmek ve hamur işleri yerine tam tahıllardan oluşan ekmekler tercih edilmelidir. Aynı zamanda tam tahıllı ekmekler kan şekerini düzenleyerek daha uzun süre tok kalmayı da sağlamaktadır.

Tatlısıyla tuzlusu ile soframız

 

 Bol Lifli Gıdalar

Lif oranı yüksek olan gıdalar, bağırsaklardaki iyi bakterileri korumaktadır. Bağırsak kanserinin önlenmesi için gerekli olan bol lifli besinler, günlük beslenme içerisinde yer almalıdır. Ananas, mango, armut, salatalık, kuru meyveler, yeşil mercimek, lif oranı yüksek olan besinlerin başında gelmektedir. Meyve ve sebzelerin içerisindeki liflerden yararlanmak için her öğünde yer verilmelidir.

 

Probiyotik Açıdan Zengin Besinler

Probiyotikler, bağırsaklarda oluşan kötü bakterileri yok ederek hastalıkları ve hazımsızlık problemlerini önlemektedir. Yoğurt, kefir, salatalık ve lahana turşusu, probiyotik açıdan en zengin besinlerin başında gelerek düzenli olarak tüketilmelidir. Bu ve benzeri besinler kabızlık sorunlarını kısa sürede çözerek daha sağlıklı çalışan sindirim sistemi oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın