Sağlıklı Ev Yoğurdunun Püf Noktaları


Sağlıklı Ev Yoğurdunun Püf Noktaları;

Evde mayalanan yoğurt, doğal probiyotik özelliği ile bağırsaklar ve sindirim sistemi için oldukça sağlıklıdır. Doğal süt ve maya ile yapılmış olan ev yoğurdu, çocuklar için de gerekli olan tüm besin değerlerini içerisinde barındırmaktadır. Kalsiyum başta olmak üzere birçok besin değeri ve vitamine sahip olan yoğurdun mayalanması oldukça kolay bir işlemdir. Ancak her gıda gibi yoğurdun yapılmasının da püf noktaları bulunur.

Sağlıklı ve Lezzetli Yoğurt İçin Püf Noktalar

1- Yağlı Süt Seçin

Yoğurt mayalamak için aldığınız süt çeşidi yağsız veya yarım yağlı çeşitler yerine tam yağlı sütler olamalıdır. Eğer doğal olarak açık süt alıyorsanız, yağ oranı da doğal olacaktır.

2- Hazır Süt Kullanmayın

Sağlıklı ve doğal bir ev yoğurdu için hazır yoğurtlar doğru tercih değildir. Ancak taze süt bulma imkanınız olmadığı durumlarda günlük süt üretimi yapan markaların ürünlerini tercih edebilirsiniz.

3- Mayalık Yoğurt Ayırın

Mayalamış olduğunuz her yoğurttan, bir sonraki mayalama işlemi için küçük bir kase ayırın. Böylelikle hazır yoğurt kullanmak zorunda kalmayacaksınız.

Sağlıklı Ev Yoğurdunun Püf Noktaları
Tatlısıyla tuzlusu ile soframız


4- Sıcak Tutun

Yoğurdu mayaladıktan sonra mutlaka bez veya havlu yardımı ile güzelce örterek sıcak tutmaya özen gösterin. Kıvamı ve mayalanması daha iyi olacaktır.

5- Tuz ve Şeker İlavesi

Sütü kaynattıktan sonra bir miktar tuz ve şeker eklemelisiniz. Şeker, mayalanma işlemini hızlandırırken, tuz ekşi olmasını önleyecektir.

6- Gece Saatlerinde Mayalayın

Sütü kaynattıktan sonra mayalama işlemini gece yapın ve tüm gece boyunca bekletin.

7- Cam Kavanozları Kullanın

Yoğurt kıvamının daha katı ve yoğun olması için cam kavanozlarda mayalayın. Böylelikle kullanacağınız porsiyonları da bölmüş olacak ve bittikçe yenisini açmış olacaksınız.

8- Sıcaklığı Kontrol Edin

Sütü kaynattıktan sonra sıcaklığını mutlaka kontrol edin. Serçe parmağınız ile kontrol ettiğiniz sütün çok sıcak veya soğuk olmamasına dikkat edin.

Bu bilgileri bizimle paylaşan ATİYE Hanım’a teşekkür ederiz…

 


 

Bir cevap yazın