Sağlıklı Yaşam İçin Doğal Probiyotikler


Sağlıklı Yaşam İçin Doğal Probiyotikler;

Probiyotikler, sindirim sistemi içerisinde bulunan kötü bakterileri yok eden doğal mikro organizmalardır. Tüketildiğinde bağırsaklarda bulunan bakterilerin dengesini sağlayarak, bağırsak sağlığı ve sindirim sistemini korumaktadırlar. Böylelikle sindirimde ve bağırsaklarda oluşan hastalıkları önleyerek daha düzenli bir çalışma sağlamaktadır. Bu da kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Bitter Çikolata

Çikolatanın içerisinde bulunan ana madde kakaodur. Kakao yağı ve kakao tozu yararlı besinlerin başında gelmektedir. İçerisinde azot, yağ ve lif değerleri bulunan çikolata doğal bir probiyotiktir. Gün içerisinde 25-30 gram kadar bitter çikolata tüketmek oldukça faydalıdır.

Ev Yapımı Yoğurt

Yoğurt, probiyotik bakteriler bakımından en zengin besinlerin başında gelmektedir. Düzenli olarak yoğurt tüketildiğinde hazımsızlık, kabızlık, enfeksiyon, kolit, ishal gibi kötü sindirim unsurları ve kanser oluşumu önlenmektedir. Ana yemeklerin yanında bir kase, ara öğünlerde ise meyve ve sebzeler ile tüketmek oldukça faydalıdır.

Sağlıklı Yaşam İçin Doğal Probiyotikler
Tatlısıyla tuzlusu ile soframız


Turşu Çeşitleri

Sebzeler, sirke, limon ve sarımsak ile bir araya geldiklerinde bağışıklık sistemi için büyük bir yarar sağlamaktadır. Aynı zamanda bu turşu çeşitlerinin probiyotik özellikleri de oldukça faydalıdır. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan turşu çeşitlerini, haftada 3-4 kez tüketmek, hem bağışıklığı hem de sindirimi korumaktadır.

Sirke ve Limon

Özellikle elma sirkesi, içerisindeki bazı amino asit türleri ile vücuttaki toksinleri atma özelliğine sahiptir. Bağırsaklardaki iyi huylu bakterileri destekleyen elma sirkesi, güçlü bir probiyotik besindir. Ayrıca kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırmaktadır. Turşu, salata, çorba ve soğuk mezelerde kullanılması hem lezzet hem de yararları açısından önemlidir.

Bu bilgileri bizimle paylaşan ATİYE Hanım’a teşekkür ederiz…

 


 

Bir cevap yazın