Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir?


Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir?

Şalgam suyu, oldukça sevilen el yapımı doğal bir içecektir. Kırmızı pancarlar kullanılarak yapılan şalgam suyu, içerisinde bulunan vitamin ve mineral zenginliği ile oldukça faydalıdır. Sağlıklı olması nedeni ile eski dönemlerde şifa nedeni ile de kullanılmıştır.
 
Çeşitli et yemeklerinin, ızgara ve kızartmaların yanında tüketilen şalgam suyunun lezzeti kadar insan sağlığına olan faydaları da oldukça önemlidir. Bağışıklık sisteminden kemik sağlığına kadar birçok yararı bulunan şalgam, tüketilmesi gereken içecek çeşitlerinden biridir. Ayrıca doğal pancardan üretildiği için kalori miktarı da oldukça azdır.
 
  • Kilo Vermeye Yardımcıdır
 
Şalgamın içerisinde bulunan zengin lif kaynakları, bağırsakların düzenli bir biçimde çalışmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Kabızlık ve hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesini sağlayarak vücutta biriken şişkinlik, gaz ve yağların yok olması için büyük önem taşımaktadır.
 
Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir?


 
  • Kemik Erimesine Karşı Etkilidir
Şalgam suyunun içerisinde bol miktarda kalsiyum ve potasyum bulunmaktadır. Bu değerler, kemik gelişimi için büyük önem taşıyarak kemik erimesi gibi olumsuz durumları ortadan kaldırmaktadır.
 
  • Bağırsak Sağlığını KoruyorLifler, bağırsaklarda oluşan parazitleri ve kötü bakterileri yok ederek sağlıklı bir sindirim sistemi oluşturmaktadır. Şalgam suyu da lif içeriği ile önemli bir içecek çeşididir ve bağırsak sağlığını en iyi biçimde korumaktadır.
 
  • Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor
Yüksek miktarda C vitaminine sahip olan şalgam, vücudun direncini sağlayarak grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklardan korumaktadır. Aynı zamanda hastalık ve bronşlarda oluşan tıkanıklıkların açılmasına da yardımcı olmaktadır.

 
 


 

Bir cevap yazın