Sindirim Problemini Yok Eden Yiyecekler


Sindirim Problemini Yok Eden Yiyecekler

Sindirim problemleri, kronik ve kısa süreli olarak her insanın başına gelebilmektedir. Uykusuzluk, stres, beslenme düzeni, yeterli sıvı tüketmeme veya seyahat gibi nedenler, kabızlık ve hazımsızlığı ortaya çıkarmaktadır. Sindirim sisteminde oluşan problemleri ortadan kaldırmak için yapılması gereken en önemli unsur bol lifli gıdalar tüketmektir.

Lif içeriği olan besinler, sindirimi kolaylaştırarak bağırsak sağlığını korumaktadır. Bu nedenle her gün mutlaka belirli düzeyde lif alınmalıdır. Lifli besinler, bağırsaklarda bulunan kötü bakterileri yok eder ve daha hızlı bir metabolizma sağlar. Böylelikle kronik olarak ortaya çıkan sindirim problemleri ortadan kaldırılır.

Tatlısıyla tuzlusu ile soframız

Sindirimi Düzenleyen Lifli Besinle

Armut

Armut, yüksek oranda lif içeriği ve su oranı bulunan meyvelerin başında gelmektedir. Ara öğünlerde veya sabah kahvaltısında tüketebilirsiniz. Ayrıca kefir veya yoğurdun içerisine yulaf ezmesi ile birlikte ekleyerek öğün oluşturabilirsiniz.

Tatlı Patates

Patates, sindirimi düzenleyen özelliği ile kabızlık ve ishali ortadan kaldırmaktadır. Tatlı patatesleri kabukları ile birlikte fırınlayıp  veya haşlayabilirsiniz.

Ahududu 

Ahududu, kırmızı meyveler arasında en fazla lif içeriği olan besindir. Gün içerisinde yoğurt veya kefir ile birlikte veya tek başına tüketilebilir. Ayrıca kalori bakımından da oldukça avantajlıdır.

Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi, içerisinden birden fazla vitamin ve mineral değerine sahip olan bir gıdadır. Lif oranının yüksek olması, sindirim sağlığını korumasını da sağlamaktadır. Bu nedenle haşlanmış olarak veya sebze yemekleri içerisinde tercih edilebilir.

Elma

Yeşil elma, sindirim sistemini hızlandıran besinlerin başında gelmektedir. İçerisinde bulunan lif oranı, bağırsaklarda oluşan problemleri engellemektedir. Bu nedenle her gün bir adet tüketilmelidir.

 

Bir cevap yazın