Sindirimi Zorlayan Besinler Nelerdir?


Sindirimi Zorlayan Besinler Nelerdir;

Gün içerisinde tükettiğimiz besinlerden bazıları, sindirim sistemini yavaşlatarak kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunlara yol açmaktadır. Sindirim sisteminin yavaşlaması ile başta kilo problemleri olmak üzere birçok rahatsızlık meydana gelmektedir. Şişkinlik, gaz ve ödem gibi sorunlardan kurtulmak için doğru besinleri tüketmeli ve sindirimi yavaşlatan besinleri azaltmalıyız.

İşte Sindirimi Yavaşlatan Besin Türleri

Baharatlı Yiyecekler

Başta acı biber olmak üzere baharatların çoğu metabolizmayı hızlandırdığı bilgisi doğrudur. Ancak bu durum her birey için doğru değildir ve mide problemlerini de beraberinde getirmektedir. Mide problemi yaşayan bireyler, baharatlı besinlere ağırlık verdiğinde sindirim sistemi de olumsuz biçimde etkilenmektedir.

Çikolata

Çikolata, eşsiz tadı ile mutluluk hormonunu arttırıcı özelliğe sahip olan bir besindir. Ancak fazla çikolata tüketimi reflü sorunu olan bireylerde sindirim problemlerini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle çikolata miktarı hem sindirim sistemi hem de kilo kontrolü için iyi ayarlanmalıdır.

Sindirimi Zorlayan Besinler Nelerdir?
Tatlısıyla tuzlusu ile soframız


Kızartılmış Tavuk Eti

Soslu ve yağda kızarmış olan beyaz et, normalden daha sert kıvamda olmaktadır. Bu da sindirim için zor bir süreç oluşturmaktadır. Soslu ve yağlı gıdalardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Bu besinlerin başında ise kızartılmış ve sertleşmiş tavuk eti gelmektedir.

Patates Püresi

Laktoza karşı hassasiyeti olan bireyler, süt ile yapılan patates püresi tükettiğinde mide ve sindirim sisteminde sorunları ortaya çıkarmaktadır. Patates de sindirimi ağırlaştıran besinlerden biridir ve süt ile bir araya geldiğinde sindirimi olumsuz etkilemektedir.

Bize bu bilgileri paylaşan ATİYE Hanım’a teşekkür ederiz…


 

Bir cevap yazın