Stresle Savaşan 8 Besin


Stresle Savaşan 8 Besin

Gün içerisinde yaşadığımız sorunlar, iş hayatı, uykusuzluk, okul ve hatta hava şartlarından dolayı stres oluşmaktadır. Stresin en aza indirilmesi için psikolojik ve fiziksel rahatlama olması şarttır. Bu da beslenme içerisinde yer alan besinler doğrultusunda değiştirilebilmektedir. Tükettiğimiz besinler, yalnızca vücudumuzu ve sindirim sistemimizi etkilemekle kalmayarak psikolojimiz üzerinde de etki sağlıyor.

Stresi Azaltmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler;

1- Yoğurt

Yoğurt, içerisinde bulunan tirosin oranı ile vücutta rahatlama sağlamakta ve stresi azaltmada etkili olmaktadır.

2- Yulaf

Yulafın içerisinde bulunan doğal karbonhidrat ve lif oranı vücut sağlığının yanı sıra rahatlama da sağlamaktadır.

3- Balık

 

Balığın içerisinde bulunan omega 3 yağları serotonin hormonu üzerinde olumlu etki yaratarak mutluluk vermekte ve rahatlama sağlamaktadır.

Stresle Savaşan 8 Besin


4- Bitter Çikolata

Çikolata, serotonin hormonunu olumlu yönde etkileyerek mutluluk vermektedir. Bitter çikolatanın içerisinde bulunan yoğun kakao da bu durumu daha fazla güçlendirmektedir.

5- Doğal Çaylar

Rezene, papatya ve yeşil çay gibi doğal bitkilerden üretilen çay çeşitleri, hem vücudu hem de beyni rahatlatarak sinir ve stresle mücedele etmektedir.

6- Ceviz

Ceviz, strese bağlı olarak yükselen tansiyonu düşürmek için doğal ve besleyici bir gıdadır. Aynı zamanda antioksidan özelliği de bulunmaktadır.

7- Turunçgiller

Meyvelerin içerisinde bulunan doğal şeker, psikoloji ve hormonlar üzerinde olumlu etki yaratmaktadır. Ayrıca turunçgillerde bulunan doğal asit dengesi, bağışıklık sistemini güçlendirir ve beyin fonksiyonlarını geliştirir.

8- Yaban Mersini

Yaban mersini meyvesi, içerisinde barındırdığı antioksidan oranı ile kortizon ve benzeri stres hormonlarının vücutta yarattığı etkiyi yok ediyor.

 


 

Bir cevap yazın