Sürekli Aç Hissetmenin 5 Nedeni


Sürekli Aç Hissetmenin 5 Nedeni

Kendinizi sürekli aç hissetmeniz, gün içerisinde yapmış olduğunuz alışkanlıklar ile bağlantılıdır. Yeme içme düzeniniz, tercih ettiğiniz besinler ve uyku süreniz gibi birçok neden, açlık ve tokluk hissini etkilemektedir. Peki gün içerisinde genel olarak aç olduğunuzu hissetmenizin nedenleri nelerdir?

  • Uyku Düzensizliği

Uyku, beyin ve vücut sağlığı kadar kilo üzerinde de oldukça etkilidir. Yeteri kadar uyumamak veya gereğinden daha uzun süre yatakta kalmak, gün içerisinde daha çok yeme isteğine neden olmaktadır. Bu nedenle her akşam düzenli olarak yedi veya sekiz saat uyumaya özen gösterin.

  • İşlenmiş Karbonhidratlar

Öğünlerinizde hamburger, pizza ve hamur işlerine yer veriyorsanız, kısa sürede açlık hissi oluşturan bir beslenme alışkanlığınız var demektir. Bu tür glisemik indeksi ve kalorisi yüksek olan besinler, kısa sürede kan şekerini düşürerek acıkma hissi oluşturmaktadır. Bu nedenle tercihleriniz tam tahıllardan, sebze ve meyvelerden yana olmalı.

Sürekli Aç Hissetmenin 5 Nedeni

Yoğun Stres

 

Stresli bir iş veya ev yaşamı, beslenme alışkanlıklarınızı da değiştirmektedir. Bu da daha fazla acıkmanıza ve kalorisi yüksek besinler tüketmenize neden olmaktadır. Stresi kontrol etmek için spor, egzersiz veya doğal yaşamdan faydalanabilirsiniz.

Hızlı Yemek Yemek

Acele ederek ve kısa sürede yemek yiyorsanız, daha çabuk acıkırsınız. Bu nedenle lokmalarınızı güzelce çiğneyerek ve acele etmeden yemek yemelisiniz.

Öğünleri Atlamak

İyi bir metabolizma ve sindirim sistemi için her gün üç ana öğün ve üç ara öğün olmak üzere toplam altı öğün yemek yemelisiniz. Öğünleri atlamak yerine kısa zaman aralıkları ile sağlıklı besinler tüketin.

Bir cevap yazın